ALO 174
ALO 177

Çoruh Bu Yılda Hızlı Akacak…

22.3.2018 / Gösterim Saysı : 274 / Arşiv
Çoruh Nehri Rehabilitasyon Projesi 2018 yılı 1. etap faaliyetleri kapsamında malzeme ve girdi dağıtımı için Olur ve Tortum ilçelerimizde çiftçilerimizle buluştuk.
 
Bu kapsamda Çoruh Nehri Rehabilitasyon Projesi bünyesinde bulunan; Olur ve Tortum ilçelerimizde yürütülen faaliyetlere ilişkin malzeme ve girdi dağıtım töreni yapılmıştır.
 
Olur İlçemiz için 2018 yılı 1. etabında 5 ton yonca 10 ton korunga tohumu olmak üzere toplanmada 15 ton yem bitkisi tohumu, 1000 adet otomatik hayvan suluğu, Tortum İlçemizde ise 2 ton yem bitkisi tohumu dağıtımı yapılmıştır. 
 
İl Müdürü Osman AKAR yaptığı açıklamada: "İnsanların yaşadığı alanlarda sürdürülebilir bir üretim yapmalarını sağlayacak projeler geliştirmekteyiz. Gerek Bakanlık kaynaklarından gerekse yerel ve uluslararası finans kuruluşlarıyla çözümcü projeler üretmekteyiz. Sera yapımları, meyve ve sebze  fidan ve fide temini, Yem bitkileri üretiminin geliştirilmesi, yerel ürünlerin üretimin artırılması adına  Hınısİspir fasulyesinin yaygınlaştırılması, altyapı için ahır ve ağıl yapımı gibi birçok konuda çalışmamız oldu ve devam etmektedir.
 
Bugünde yerleşik halkın katılım planlarının oluşturulması, toprak muhafazası yoluyla doğal kaynakların yenilenmesi,  ormanlardaki bozulmuş bitki örtüsünün eski haline getirilmesi ve doğal afetlerin önlenmesini amaç edinen proje kapsamında ayrıca geçim kaynaklarının iyileştirilmesi için sağlanacak yardımlar ile entegre havza koruması ve köy halkının yaşama alanlarının iyileştirilmesinin de hedeflendiği Çoruh Nehri Rehabilitasyon Projesinin 2018 yılı bütçesi 2.2 milyon TL olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda faaliyetlerimizin ilk etabında malzeme ve yem bitkisi tohumlarını hak sahipleri ile buluşturmak için buradayız. Oluşturulan bu kaynakların bölgemize kazandırılmasında emeği geçenler yanında doğru ve hak ettiği şekilde çiftçiyle buluşturulmasını sağlayan personellerimize teşekkür ederim. Hak sahiplerinin de bu ekipman ve girdileri çevresine örnek teşkil edecek şekilde üretimde kullanmalarını arzulamaktayız. Bu bilinçle ürününüz bol kazancınız daim olsun" dedi.
 
Program sonunda hak sahiplerine malzeme ve girdileri dağıtıldı.
''