ALO 174
ALO 177

“Erzurum İlinde Sertifikalı Patates Tohumluğu Kullanımını Yaygınlaştırma” Projesi Devam Ediyor…

5.4.2018 / Gösterim Saysı : 159 / Arşiv

​Patates üretiminin yoğun olduğu Pasinler ilçesine tahsis edilen 40 ton sertifikalı patates tohumluğu, Erzurum Vali Yardımcımız aynı zamanda Pasinler Kaymakamı Sayın Ayhan TERZİ'nin teşrifleri ve İl Müdürü Osman AKAR'ın katılımıyla düzenlenen dağıtım töreniyle çiftçilerimize teslim edilmiştir.

Konu ile İlgili açıklamalarda bulunan İl Müdürü Osman AKAR: "İlimizde patates üretiminde sürdürülebilirliğin sağlanması için oldukça gerekli olan; üretimin her aşamasında resmi kontrollerden ve alınan numunelerin laboratuvar analizlerinden geçirilerek, hastalık ve zararlılar açısından temiz olduğu test edilerek üretilen, sertifikalı patates tohumluğu kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla İl Müdürlüğümüzce 2016 ve 2017 yıllarında hazırlanan "Erzurum İlinde Sertifikalı Patates Kullanımını Yaygınlaştırma Projesi" Bakanlığımızca desteklenmiştir. Bu kapsamda; 2016 yılında 141,4 ton, 2017 yılında ise 100 ton sertifikalı patates tohumluğu 9 ilçemiz çiftçilerine teslim edilerek dikimi gerçekleştirilmiştir." dedi. 

Projenin sağladığı faydanın sürdürülebilirliğine dikkat çeken AKAR: "Projenin sağladığı faydanın devamı amacıyla 2018 üretim sezonu için de tekrarlanmış ve Bakanlığımız kaynaklarınca finanse edilmiştir. Proje kapsamında; üretimi Pasinler ilçemizde gerçekleşmiş olan ve tamamen bölge şartlarına uygun 86 ton Agria çeşidi sertifikalı patates tohumluğu 10 İlçe Müdürlüğü aracılığı ile çiftçilerimize teslim edilmiştir. Tüm yetiştiricilerimizin ürünleri bol kazançları bereketli olsun." İfadelerini kullandı.

''