11.5.2018 / Gösterim Sayısı : 239

“2018 Yılı Lider Çocuk Tarım Kampı” Çocuklar Eğlenerek Öğrendiler

#Lider Çocuk Kampı_2018
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde her yıl düzenlenen ve 2018 yılı teması "Beslenme ve Gıda için Biyoçeşitlilik" olan Lider Çocuk Tarım Kampı, bu yıl Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde yapıldı. 2018 Yılı Lider Çocuk Kampına ilimizde bulunan 9 adet ilkokulun 4. Sınıflarında öğrenim gören 20 öğrenci katıldı.
 
08.05.2018-10.05.2018 tarihleri arasında düzenlenen kamp ile, ilköğretim çağındaki öğrencilere doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tabiatla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenirliliği hakkında bilgi aktarmak amacıyla İl Müdürlüğümüz teknik personelleri tarafından kampa katılan öğrencilere konuyla ilgili eğitimler ve çeşitli etkinlikler düzenlendi.
 
 "Lider Çocuk Tarım Kampı" çerçevesinde öğrencilere İl Müdürlüğümüzün teknik personellerinin koordinasyonu ile Ziraat Fakültesi, Veterinerlik Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi, Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Birliği ile adı geçen kurumlara ait tesislere geziler düzenlenerek öğrencilerin tarımsal faaliyetler hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanmıştır. Bunun sonucunda hayvancılık faaliyetlerinin nasıl yapıldığının ve soframıza nasıl sağlıklı ve hijyenik süt üretiminin aşamaları öğrencilere gösterilmiştir. Yine bu süre zarfında eğitimler esnasında tarımsal üretimin safhalarının nasıl yapıldığı gezilen sera, bahçe ve tarlalarda üretilen ürünlerin tarladan soframıza hangi aşamalardan geçerek nasıl gıda güvenliğinin sağlandığı konusunda da bilgiler verilmiştir. Yapılan etkinlikler sırasında laboratuvar ve uygulama alanlarına düzenlenen teknik gezilerde bizzat konu uzmanları tarafından öğrenciler bilgilendirilmiştir. Ayrıca yenilebilir yabani bitkilerin toplama teknikleri, hasadı, kullanım yerleri gibi konularda teknik personel tarafından çocuklara bilgiler aktarılmıştır.
 
Lider Çocuk Tarım Kampı faaliyetleri kapsamında katılımcı çocuklarımız, Doğu Anadolu Erzurum Kitap Fuarını gezerek kendilerine kitaplar hediye edildi.
''