21.9.2018 / Gösterim Sayısı : 110

Erzurum Tarım Ve Hayvancılık Fuarı Açıldı…

#fuar_2018
"Tarım ve Hayvancılık Fuarı" Erzurum'da ziyaretçilerine kapılarını açtı.  Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi'nde düzenlenen açılışa Erzurum Valisi Seyfettin AZİZOĞLU, AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra TAŞKESENLİOĞLU, MHP İzmir Milletvekili Tamer OSMANAĞAOĞLU, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey YERHOV, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer ÇOMAKLI, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya ERDURMUŞ, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Ahmet DALLI, İl Müdürümüz Osman AKAR, ETSO Meclis Başkanı Saim ÖZAKALIN, ETB  Başkanı Hakan ORAL ile diğer ilgililer ve çok sayıda çiftçi katıldı.
 
Fuar açılışında konuşma yapan Erzurum Valisi Seyfettin AZİZOĞLU; " Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov'un katılmasının fuara uluslararası boyut kazandırdığını" söyledi.
 
Erzurum'un yüz ölçümünün üçte ikisi mera olduğuna dikkati çeken Erzurum Valisi Seyfettin AZİZOĞLU, "Çok önemli aşamaya gelindi. Böylece hayvancılıkta da Rusya ile ortak faaliyet yürüttüğümüzü ifade etmek istiyorum. Erzurum, yüz ölçümünün üçte ikisi mera olan, hayvancılığa elverişli arazilerin bulunduğu önemli şehirlerimizin başında geliyor. İstiyoruz ki bölgeyi hayvancılık merkezi yapalım. Bu binada 3 fuar yaptık. Bunlardan ikisi tarım ve hayvancılık fuarıydı. Bu, bizim ve bölgemiz için hayvancılığın gelişmesi açısından çok önemli bir fuar. Bunun ardından Rusya, İran, Gürcistan ve Azerbaycan ile de ortak fuarlar düzenlemek istiyoruz."
 
Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya ERDURMUŞ ise konuşmasında; " Bakanlık olarak tarımsal üretimin arttırılması ve verimlilik açısından gerek bölgesel ve gerekse top yekûn olarak hayvancılık sektöründe verimliliği arttırmaya ve sektör sorunlarını açmaya yönelik çalışmalar başlatacaklarını" belirtti.
 
Erzurum Tarım ve Orman İl Müdürü Osman AKAR ise;  " Bizler gerek Bakanlık ve gerekse kurum olarak Tarım sektörünün hem tüketiciye hem de üreticiye  dönük yüzünü temsil etme sorumluluğu ile üretimde verimliliği artırmak adına tarım sektörünü daha ileri seviyeye ulaştırmak, yerel kapasiteyi geliştirmek, kaynakları koruma bilinci ile üretimi artırmak, halkımıza güvenilir gıda arzını sağlamak, kırsal alanda yaşam şartlarını iyileştirmek, refah seviyesini yükseltmek ve istihdamın artırılması için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yaptığımız bir çok fiili hizmetin yanında yaklaşık 38 farklı kalemde tarımsal destek veriyoruz. 2017 yılında yaklaşık 213 milyon TL destek verdik. Bunun yanında farklı finans kuruluşlarından değişik projeler hazırlayarak, çiftçilerimize katkı sunduk ve katkı sunmaya devam ediyoruz. Bu Kapsamda Fuarlar da üretici, tüketici ve sanayiciyi buluşturması yanında yeni üretim modellerinin, üretim teknolojilerinin ve tekniklerinin üretici ile buluşmasını sağlayan, İlde yetişen ve üretilen ürünlerin pazarlanmasına, ilin ekonomisine ve tanıtılmasında büyük katkılar sağlayan önemli organizasyonlardır. Tarım ve hayvancılığın önemli merkezlerinden biri olan Erzurum'da bu yıl 9.uncusu gerçekleşecek ve 19-23 Eylül tarihleri arasında 5 gün sürecek olan Bu fuarın bölgemiz çiftçileri açısından üretim ve kaliteyi artırmaya, ülkemiz tarımına katkı sağlayacağına inanıyoruz" dedi.
 
Konuşmaların ardından protokol üyeleri, kurdele keserek fuarların açılışı gerçekleştirildi. Daha sonra protokol üyeleri, fuarları gezerek firma yetkililerinden bilgi aldı.
 
Erzurum Tarım ve Hayvancılık Fuarı 19-22 Eylül 2018 tarihleri arasında 09:30 - 19:00 saatlerinde, son gün -23 Eylül Pazar- saat 17.00'a kadar ziyarete açık olacaktır.
''