26.9.2018 / Gösterim Sayısı : 101

Damızlık Düve Üretim Merkezi Dualarla Açıldı…

#Damızlık Düve Üretim Merkezi Açılışı_25092018
Damızlık Düve Yetiştiriciliğinin Desteklenmesi Projesi kapsamında İlimiz Narman İlçesi Koçkaya Mahallesinde yapımı tamamlanan 40 dönüm arazi üzerine kurulu Damızlık Düve Merkezi'nin açılışı gerçekleştirildi.
 
Narman'ın Koçkaya Mahallesinde düzenlenen Damızlık Düve Merkezinin Açılış programına Vali Yardımcısı Ünal Coşkun,Oltu Kaymakamı Şenol Turan,Ak Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Ak Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz,Narman Belediye Başkanı,Yücel Ahmet İşleyen, Pasinler Belediye Başkanı Ünsal Sertoğlu,Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı, Faruk Fıratoğlu,Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Akar,Narman İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erhan Çiftgül,Erzurum Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hayrullah İnce ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış Töreninin ardından tesis gezilerek çeşitli incelemeler yapıladı.
 
Damızlık düve üretim merkezinin açılışının ardından açıklama yapan Tarım ve Orman İl Müdürümüz Osman Akar, "Milli Tarım Politikası çerçevesinde "Damızlık Düve Üretim Merkezleri" kurulması kararlaştırılmış olup, 31 il Damızlık Düve Üretim Merkezi ilan edilmiştir. İlimiz İlan edilen bu iller arasında yerini almış olup, Damızlık Düve Üretim Merkezi kurulan illerin başında gelmektedir. Damızlık düve yetiştiriciliği yapan büyükbaş (sütçü-etçi-kombine saf ırk) hayvancılık işletmelerinin kurulması, ülkemizin ihtiyaç duyduğu damızlık gebe düvelerin yurt içinden karşılanması, et ve süt üretiminde verimlilik ile kalitenin artırılması, sermayenin ülke içerisinde kalması amacı ile büyük bir öneme sahiptir. Erzurum ili Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından 2016 yılında sunulan proje ile Narman ilçemizin Koçkaya Mahallesinde yatırım kapsamına alınan bu tesisin yatırım bedeli 3 Milyon 750 bin TL olup, Toplam hibe tutarı 1 Milyon 875 Bin TL dir. Bu hibe tutarı yatırım bedelinin yüze 50 sini oluşturmaktadır. Yapımı tamamlanan bu yatırım ile; çevreye duyarlı, sürdürülebilir hayvancılığın yapılması sağlanacak, etçi ve kombine ırklara ait damızlık dişi sığır ihtiyacı karşılanacak, genetik değerinin artırılması ile kısa ve orta vadede gerek et ve gerekse süt verimlerinde artış sağlanacak ve İşletmelerin damızlık ihtiyaçlarının ithalat yerine iç piyasadan temini sağlanmış olacaktır. Bu önemli yatırımın ülkemize ve bölgemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum" dedi.
''