18.10.2018 / Gösterim Sayısı : 92

Gıda Denetimleri Hız Kesmeden Devam Ediyor…

#gıda denetimi_ilmüdürü_18102018
İlimizde gıda güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu gereği gıda üretim ve satış zincirinin tüm aşamalarında, tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması amacıyla, İl Müdürlüğümüzce; gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinin denetimlerine aralıksız devam edilmektedir.
 
Bakanlığımızın belirlediği risk esasına göre yapılan denetimlerde; ürünlerin son tüketim tarihleri, etiketleri, ambalajları, bulundukları dolapların ısı derecelerinin uygun olup olmadığı, gıda üretiminde kullanılan hammaddelerin kodekse uygunluğu ve işletme hijyeni öncelikli olarak kontrol edilmektedir. 
 
Denetimlerin bir kısmına bizzat katılan İl Tarım ve Orman Müdürü Osman AKAR, tüketici sağlığı açısından İl ve İlçe Müdürlüklerince yıl boyunca rutin olarak gıda denetimlerini gerçekleştirdiklerini belirterek şunları kaydetti:  "Denetimlerimiz tüm halkımızın güvenilir gıda tüketmesini sağlamak amacıyla Bakanlığımızın belirlediği risk esasına göre Gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinde yürütülmektedir. Denetimlerde ürünlerin son tüketim tarihleri, bulundukları dolapların ısı derecelerinin uygun olup olmadığı, gıda üretiminde kullanılan hammaddelerin kodekse uygunluğu ve işletmelerin hijyeni kontrol edilmektedir. En iyi gıda denetçisi vatandaşın kendisidir. Vatandaşlarımız olumsuz bir durumla karşılaştığında 174 Alo Gıda Hattına ihbarda bulunabileceği gibi İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize de başvurabilirler" dedi.
''