T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KONTROL GÖREVLİSİ KURSU DEVAM EDİYOR...

Yayın Tarihi : 29.09.2020
​5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ile Gıda ve Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzemeleri Üreten, satan ve toplu tüketime sunan işyerlerinin denetim ve kontrollerine ilişkin olarak yapılacak hizmetlerin daha kaliteli, bilimsel ve sürdürülebilir olması için kontrol görevlileri eğitimi yapıldı. İl ve ilçe müdürlüklerimizde  görev yapan en az lisans seviyesinde eğitim almış, Mühendis ve Veteriner Hekimlere yönelik olarak 28.09.2020-02.10.2020 tarihleri  arasında  12 mühendis ve 8 veteriner hekimin katılımıyla düzenlenecek olan   kurs sonucunda başarılı  olan kursiyerler   kontrol görevlisi olarak görevlendirilecektir. Eğitim açılışında konuşma yapan İl Müdürümüz Osman AKAR, "vatandaşların güvenilir gıdaya ulaşmasını, sağlıklı gıda tüketimini sağlamak için tarladan sofraya kadar gıda denetimlerimiz 7 gün 24 saat süreyle çok titiz bir şekilde yapılmaktadır. İçinde bulunduğumuz bu pandemi sürecinde gıda kontrollerinin önemi daha artmıştır.
Denetimlerimiz  gıda denetimleri ve  covit -19  tedbirleri olarak gecen senelere göre daha yoğun bir şekilde, devam etmektedir. Gıda denetimlerini  yapabilecek kişiler için  gıda kontrol görevlisi olma şartı vardır. Söz konusu hizmetlerin yürütülmesi amacıyla İl Müdürlükleri ve yetkilendirilmiş İlçe Müdürlüklerinde çalışan kontrol görevlileri sayısı düzenlenen  kontrol görevlisi  kursları ile artırılmaktadır".
 
İl Müdürü AKAR katılımcılara hitaben; "Gıda ve yem güvenilirliğini sağlayarak, halkın güvenilir gıda tüketmesi bizim temel görevimizdir. 5 gün süreyle devam edecek bu kursun sonunda gıda kontrol görevlisi unvanını kazanarak görev yaptığınız ilçelerinize döneceksiniz. Unutmayın bizler aynı zamanda hepimiz birer tüketiciyiz de. Gıda denetimlerindeki esas amacımız cezalandırmak değil, işletmelerin mevzuat çerçevesinde hareket etmelerini sağlamaktır. Biz işimizi denetimlerimizi çok hassas bir şekilde kanunun ve mevzuatın ön gördüğü şekilde yapmalıyız. Merdiven altı üretim yapanlara, halk sağlığı ile oynamaya çalışanlara karşı, halk sağlığını koruma adına yasal zeminde her türlü mücadeleyi vermeliyiz. Ama bizim ana hedefimiz eğitmek, yönlendirmek, işletmelerin rekabet gücünü artırmak ve yeni istihdam alanlarının açılması için teşvik etmektir.
 
Görev yaptığınız yerlerde mevzuata uygun olarak denetimlerinizi yaparak, tüketiciye güvenilir gıdayı sunacağınızdan eminim" dedi.
Beş gün sürecek  kursun sonunda başarılı olanlara   Kontrol Görevlisi   unvanı ve belgesi verilerek gıda denetimlerinde görevlendirilecektir.