T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ERZURUM İLİNDE İKİNCİ ÜRÜN OLARAK TURŞULUK HIYAR (KORNİŞON)

Yayın Tarihi : 23.03.2023
​Tarımsal yeniliklerin kadın çiftçiler tarafından öğrenilmesi, uygulanması ve kadın odaklı yaygınlaştırılmasının sağlanması amacıyla Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığımızca "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Programı" yürütülmektedir. Program kapsamında İl Tarım ve Orman Müdürlükleri ve Araştırma Enstitüsü Müdürlükleri iş birliği ile hazırlanan projeler Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığımızca değerlendirilerek desteklenmeleri sağlanmaktadır. Bu kapsamda İl Müdürlüğümüz ve Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü iş birliği ile hazırlanan "Erzurum İlinde İkinci Ürün Olarak Turşuluk (Kornişon) Hıyar Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması Projesi" 2023 yılı yatırım programına alınmıştır. Proje bütçesi 50.000 TL' dir.

Tarımın her alanında kadının eli olmalı ve bütün tarımsal yeniliklerden kadınlarında yararlanması gerekliliğinden bahseden İl Müdürü Osman AKAR " İlimizde İspir, Narman, Oltu, Olur, Pasinler, Pazaryolu, Şenkaya, Tortum, Uzundere sebzeciliğin yoğun yapıldığı ilçelerimizdir. İlçelerimizde İklim şartlarının olumlu etkisiyle sebzecilik faaliyetleri yapılmaktadır. Bu ilçelerimiz başta olmak üzere diğer ilçelerimizde de farkındalık oluşturmak adına sebze üretimini arttırmak ve çiftçilerin sebzecilik faaliyetlerinden kar etmelerini sağlamak ve kırsal kesimde kadınların çalışma koşullarını daha rahat, çekici ve güvenli bir duruma getirmek en öncelikli hedeflerimiz arasındadır" dedi.

Son olarak Sayın AKAR "birim alandan alınan verimi artırarak çiftçi gelir düzeyinin yükseltilmek ve dolayısıyla; sosyo-ekonomik yapının iyileştirilmek amaçlarımız arasındadır" dedi.

Eğitime Aziziye, Yakutiye ve Palandöken ilçelerinden 20 kadın çiftçi katılmıştır. Kornişon yetiştiriciliği hakkında yapılan iki günlük eğitim Palan Otel'de gerçekleştirilmiş olup aynı zamanda kadınların sosyal konularda gelişmesi sağlanmıştır. Eğitim sonrasında kadın çiftçilere kişi başı 672 adet olmak üzere toplam 13.440 adet kornişon fidesi dağıtılacaktır.