7.6.2018 / Gösterim Sayısı : 410

%50 Hibe İle Yapılan Ahır-Ağıl Projeleri Tamamlanıyor…

#Hibe ahır projeleri
Doğu Anadolu Projesi (DAP), Güney Doğu Anadolu Projesi (GAP), Konya Ovası Projesi (KOP) Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) kapsamındaki illerde, mevcut büyükbaş-küçükbaş hayvancılık işletmelerinin modernizasyonu için yeni ahır-ağıl yatırımlarının desteklenmesi projesi kapsamında %50 hibeli olarak inşa edilen ahır projeleri bir bir tamamlanıyor.
 
Pasinler İlçemiz Aşıtlar Mahallesinde Bekir GARİP tarafından %50 hibe desteği ile yapımı tamamlanan 49 Başlık Ahır İl Müdürü Osman AKAR tarafından yerinde incelendi.
 
Konu ile ilgili açıklama yapan İl Müdürü AKAR: “Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamında %50 hibe desteği ile yeni ahır ve ağıl yatırımlarının desteklenmesi projesi kapsamında yapılan çalışmaların olumlu sonuçlarını sahada görmekten büyük heyecan ve mutluluk duymaktayız. %50 sizden %50 bizden %100 sizin sloganı ile yola çıktık, İlimiz hayvancılığı için çok önemli olduğunu düşündüğümüz DAP-2 projesi kapsamında yeni ahır, ağıl yapımı için sahada yoğun eğitim çalışmaları yürüttük, Bu çalışmalar neticesinde 2015-2017 yıllarında ilimiz yetiştiricilerinin yoğun bir proje başvurusu söz konusu oldu ve bu süreçte 1348 başvuru yapıldı. Bu projelerden 305 adedi programa alındı ve şu ana kadar 23,8 milyon hibe destekle 177 adet ahır/ağıl yapımı tamamlandı. Bir çok işletmenin de inşaat süreçleri devam etmektedir. 2018 yılında ilk etapta 95 proje kabul edilmiş süreç devam devam etmektedir.” dedi.
 
Hayvancılığımızın gelişmesi ve modernleşmesi açısından çok önemli bu proje ile önümüzdeki dönemlerde daha fazla başvuru ve faydalanıcı olmasının beklendiğini dile getiren İl Müdürü AKAR: Yetiştirici Bekir GARİP’ e işletmesinin; bereketli, hastalıktan uzak ve bol kazançlı olması temennisinde bulundu.
''