16.8.2018 / Gösterim Sayısı : 121

Erzurum'da Hedef En Az Dane Kaybı...

#Dane Kaybı_160818
​Erzurum’da Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerimiz, 2018 Yılı Hububat Hasat Sezonunda ortaya çıkabilecek dane kaybı oranını minimum seviyelere düşürebilmek amacıyla biçerdöverle hasadın başladığı 15.07.2018 tarihinde itibaren yoğun kontrollere başlamıştır.
 
Hububat hasadında oluşan dane kaybı ülkemiz ekonomisi için büyük kayıplar oluşturmaktadır. İlimizde, tarla bitkilerinin (buğday, arpa, çavdar vb.) zamanında, en az ürün kaybı ile tekniğine uygun olarak hasat edilmesini sağlamak ve bu sayede milli servet kaybını önlemek amacıyla bir kısım tedbirlere başvurulmaktadır.
 
Bu amaçla, “03.05.2018 tarihli 2018/1 sayılı Biçerdöverlerle Kontrol Hizmetlerinin Yürütülmesi İle İlgili Valilik Tebliği” yayınlanmıştır. Bu çerçevede, saha kontrolleri için İlimiz genelinde 2 şer kişilik 3 kontrol ekibi oluşturulmuştur. Çalışmalarımızda 1. Bölge olarak; Horasan-Köprüköy-Pasinler-Palandöken, 2. Bölge olarak ise; Aşkale-Aziziye-Yakutiye İlçelerimiz yer almıştır. İlimiz için baz alınan dane kaybı 1,7’nin altında olup dane kayıp oranındaki bu azalmanın sebebi biçerdöverlerin bilgisayarlı ayarlanabilir aparatlardan oluşması ve 2016-2017-2018 model olmalarıdır. 
 
İl genelinde 2018 yılında temmuz ayının ilk haftasıyla birlikte başlayan hasat ile birlikte kontrollerde başlamış olup; biçerdöver ile hasat edilen arpa: 4366 dekar, buğday: 6587 dekardır. İlimize gelen biçerdöver sayısı 53 olmuştur. Şu anki çalışmalarda tespit edilen dane kaybı 1,3 olarak gerçekleşmesi büyük bir başarıdır. Hasatta dane kaybı hedefi olarak belirlenen %1,7 hedefinin altında gerçekleştirerek çiftçi mağduriyetini önlemek için ekiplerimizce denetimler yoğun bir şekilde sürdürülmektedir. 
 
Pasinler ilçesinde hasat yapılan tarlalarda, çiftçileri ziyaret eden İl Müdürü Osman AKAR, hasat sırasında çiftçilerimize de büyük görevler düştüğünü belirterek, bu konuda dikkat edilmesi gereken başlıkları şöyle sıraladı:
 
Operatör belgesi olmayanlara hasat yaptırılmamalı, olgunlaşmamış ürünler hasat edilmemeli, rutubetin çok olduğu günlerde hasat yaptırılmamalı, yağış olduğunda hububatın tam kuruması beklenmeli, sabah erken ya da akşam saatlerinde rutubet çok daha fazla olacağından hasat yaptırılmamalı, bir tarladan diğerine geçerken mutlaka biçerdöver ayarları kontrol edilmeli, eleklerin sık sık temizlenmesi sağlanmalı, biçerdöver sahibi/operatörü ile üretici arasında sözleşme yapmaya özen gösterilmelidir.
 
Üreticilerimiz, belirttiğimiz bu hususlara dikkat etmeyen biçerdöver operatörlerini merkezde İl Müdürlüğüne, ilçelerde de İlçe Müdürlüklerine bildirerek yardım istemelidirler. Kurallara uymayan biçerdöver sahibi ve operatörlerine kontrolörlerimiz tarafından ilgili mevzuatı kapsamında idari para cezası düzenlenmektedir.
 
İl genelinde hasat sona erinceye kadar denetimler devam edecektir. Çiftçilerimizin de biçerdöver hasadında ürün kayıplarını önlemek için tarlalarının başında bulunmaları ve dane kaybına neden olan operatörü uyarmaları gerekmektedir. 2018 yılı hasat döneminin tüm çiftçilerimiz için bereketli olmasını diliyorum” dedi.
''