14.9.2018 / Gösterim Sayısı : 148

Tarlalar Taşlardan Arındırılıyor...

#Tarlalar Taşlardan Arındırılıyor
​Erzurum Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile DAP İdaresi Başkanlığının katkılarıyla Erzurum'un Aşkale ilçesi Yeniköy Mahallesi'nde ÇATAK Programı kapsamında Taş toplama ve katı gübre serpme konulu Tarla günü etkinliği düzenlendi.
 
Programa; Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Aşkale Kaymakamı Mehmet Aksu, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Bekir Uzun, İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, Aşkale Belediye Başkan Vekili Şenol Polat, İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Akar, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, Erzurum Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Cemil İlbaş, İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz, Aşkale İlçe Tarım ve Orman Müdür Vekili Mustafa Evran, İlçe Milli Eğitim Müdürü Serhat Erdem, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Turgut Mollaoğlu, AK Parti Aşkale İlçe Başkanı Kerim Polat, CHP İlçe Başkanı Cafer Akbaba ve çiftçiler katıldı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından programın açılış konuşmasında Yapılan projelerle tarım arazilerin korunması ve üretime kazandırılması için çalışmaların hızla devam ettiğini dile getiren İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Akar: 
"Özellikle taş toplama tarımsal üretim için faydaları oldukça fazladır. Tarlada yüzeyde bulunan taşların toplanması neticesinde toprağın işlenmesini kolaylaştıracak, dolayısıyla kaliteli ve iyi bir tohum yatağı elde edilmesi ile verim olumlu yönde etkilenecektir." diye konuştu. 
ÇATAK Programının önemine dikkat çeken Akar: "Hızla artan nüfus, gelişen teknoloji ve endüstrileşme, yapılaşmanın artması, köyden kente göç ve çevresel problemler; tarım yapılacak toprakların hızla ve üzerindeki canlılarla birlikte kaybolmasına neden olmaktadır. Bu kapsamda çeşitli projelerle tarım arazilerinin korunması ve üretime kazandırılması için çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Bu projelerden biriside, Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma Programı yani (ÇATAK) tır. Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma (ÇATAK) Programı ile yoğun tarımsal faaliyet yapılan, erozyon, toprak ve su kirliliği, sulama suyu sıkıntısı bulunan, doğal dengenin bozulmaya başladığı alanlarda, toprak ve su kalitesinin korunması, yenilenebilir doğal kaynakların sürdürülebilirliği, erozyonun önlenmesi ve bitkisel üretimdeki olumsuzlukların giderilmesine yönelik örnek kültürel tedbirlerin alınması amaçlanmaktadır." dedi. 
Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, bu toprakların tarım ve hayvancılık açısından merkezi bir konumda olduğunun önemine dikkat çektiği konuşmasında; 
 
"Bin 800 rakımda yapılan tarım ve hayvancılığın diğer illere göre kaliteyi arttırdığına dikkat çeken Vali Azizoğlu, "Türkiye'nin en güzel sütü, en kaliteli besiciliğin yapıldığı güzide vatan topraklarında en verimli tarım ürünleri ortaya çıkmaktadır. Bizler bu bölgede elde ettiğimiz et ve süt ürünleriyle komşu ülkelerin bile taleplerini karşılayacak kapasiteye sahibiz. Çünkü 1,6 milyon hektarlık mera alanıyla Türkiye'nin en büyük meralarına sahibiz. Bu vatan topraklarında bugün sorumlu olan bizler, devletimize ve milletimize yapmamız gereken hizmetleri büyük bir gayret, aşkla ve şevkle yapmak zorundayız. Bu bizim vazifemizdir. Bu bölgelerde alacağımız ürünler, ülke ekonomisi üzerinde oynanan oyunların bertaraf edilmesi yönünde büyük katkı sunacaktır" dedi. 
 
Konuşmaların ardından Vali Azizoğlu ve katılımcılar, projeleri desteklenen genç çiftçilere hediye çeklerini taktim etti. Ardından taş toplama ve katı gübre serpme makinalarının tanıtımı yapıldı.
''