2.11.2018 / Gösterim Sayısı : 86

İlimizde Yıl Boyu Alabalık Üretiliyor…

#Alabalik_uretimi_02112018
​Erzurum ili Aziziye İlçesinde bulunan Kuzgun Barajında ki 5 adet tesiste her yıl ortalama 1300 ton alabalık üretiliyor. El değmemiş coğrafyasıyla kirlilikten ari suların beslediği baraj gölündeki tesislerde üretilen balıklar Türkiye'de çeşitli illere satılmaktadır.
 
İlçedeki tesislerin yılda 1300 ton alabalık üretim kapasitesine sahip olduğunu belirten İl Müdürü Akar, "Alabalık gerek lezzeti ile gerekse besleyici özelliği ile bu suların bizlere bir ikramı. Kuzgun Baraj Gölü, yüksek dağlardan beslenen derelerin suyunun birleşmesiyle oluşmaktadır. Burada yetiştirilen balıklarda lezzetini bu tertemiz ve soğuk sulardan almaktadır. Aziziye ilçesinde Kuzgun Baraj Gölü üzerine kurulu 5 adet tesisimiz var. Son zamanlarda ilimizde kültür balıkçılığı üretim miktarı artış gösteriyor. İlimiz geneline baktığımız zaman toplamda 28 adet su ürünleri tesisimiz bulunmakta ve bu tesislerimizin kapasitesi 2174 ton olup ilimizin sahip olduğu baraj gölü, gölet ve akarsular göz önüne alındığında 5000 ton üretim kapasitesine sahip olduğu görülmektedir. " dedi.
 
Bakanlığımızca Su Ürünleri Yetiştiricilerinin desteklendiğini belirten Akar, " İlimizde bulunan 28 adet su ürünleri yetiştiricilik tesisine Alabalık üretimi için 2017 yılında 649 bin TL, son on yılda toplamda 7,1 Milyon TL destek sağlanmıştır." dedi.
''